קניית מוניות

 
זה לא פשוט להיות נהג מונית, גם אם זה נשמע לעיתים כמו עבודה רומנטית. נסיעות בלילה, לוקחים זוגות, אנשי מקצוע, גברים, נשים, ממקום למקום, מכירים מקומות, שומעים סיפורים, פוגשים אנשים. לכאורה זה נשמע כמו עבודה שכיף לעבוד בה. אך כל נהג מונית ידע לספר שמדובר בעבודה לא קלה בכלל, עבודה בה לעיתים קרובות העלויות גבוהות והרווחים נמוכים.

אז למה בכל זאת אנחנו רוצים לספר לכם על קניית מוניות? כי יש עבודה כזו יכולה לשמש פתרון לא רע עבור מי שמתקשה למצוא עבודה או מחפש עבודת ביניים. תתארו לעצמכם שאחרי 30 או 40 שנה, אתם הופכים מובטלים, חס וחלילה. בוודאי תרגישו קושי רב למצוא עבודה. דרך קניית מונית תוכלו להתפרנס בכבוד. כל מה שתצטרכו זה רישיון ומונית. את כל הפרטים הטכניים על קניית מוניות תוכלו לקרוא גם באתר משרד התחבורה שמטפל בזה וגם תוכלו לקבל את כל המידע שאתם צריכים אצל נהגי מוניות מנוסים. קניית מוניות יכולה להתאים גם לסטודנטים שמבקשים להתפרנס בכבוד בזמן הלימודים. מן הסתם הדבר ידרוש מהם להשיג הון עצמי ראשוני או עזרה מההורים, אך במידה ויש להם אפשרות לעבוד בלילות או בסופי שבוע, אז הם יוכלו להחזיר עם הזמן את העלויות השונות.

קניית מוניות נעשית בדרך כלל באמצעות ליסינג, כנהוג כיום בכל תחום הרכב. את המוניות ניתן לרכוש הן בחברות רכב רגילות (עם הסבת הכלי למונית) או בקרב חברות שמתעסקות באופן ישיר במכירת מוניות. אותם חברות יציעו לכם לקנות מונית במחירים נוחים, בתנאי תשלום של ליסינג (כלומר פריסה לאורך 3 שנים), וכן הן יסכימו לרכוש מכם את הרכב בחזרה כשיגיע המועד.

אנחנו ממליצים לכם בחום לקנות מונית חדשה ולא להסתפק במונית ישנה. קניית מוניות ישנות אומנם זולה יותר אך היא עלולה להתגלות כעסקה יקרה במשך הזמן. לכל רכב יש בלאי עם הזמן, אחת כמה וכמה כשהוא נמצא הרבה זמן על הכביש ומבוצעות בו הרבה נסיעות. לכך יש להוסיף את העובדה שמדובר בכלי עבודה. אתם לא יכולים להסתפק ברכב יד שנייה ברמה לא טובה, שיתקלקל לעיתים תכופות ויבלה במוסך. מדובר בכלי עבודה שאמור לשרת אותכם. כל יום שהוא ישב במוסך, לא רק שלא תרוויחו ממנו הוא גם יעלה לכם.

הרעיון של קניית מוניות יד ראשונה, איננה מתאימה לכולם מן הסתם, בגלל העלויות היקרות. ההמלצה שלנו, במידה וזה לא אפשרי, לנסות לבדוק כיצד ניתן אתם יכולים לקנות לתקופה קצרה רכב יד שנייה עד שתוכלו כן לקנות מונית חדשה. אופציה נוספת היא לרכוש את המונית עם נהג נוסף על מנת לחסוך בעלויות, כך ששניכם תנהגו על המונית ותתחלקו בהוצאות עליה. זה אולי לא נשמע סידור הכי נוח אבל הוא מאוד מועיל ומוזיל עלויות.

לא מעט סרטים וסדרות טלוויזיה מתעסקות בנהגי מוניות. מדובר במקצוע ייחודי, שגם אם לכאורה נראה פשוט, הוא לא כך. מדובר במקצוע מאוד מורכב שלא כל אחד יכול לעבוד בו, לכן אם אתם חושבים על קניית מונית רצוי שתדעו האם אתם מסוגלים לעבוד כנהגים בטרם תיכנסו להרפתקה הזאת.

להיות נהג מונית דורש מספר תכונות אופי ויכולות ייחודיות, אחרת מאוד קשה לעמוד בכך. זה נכון הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית.

במאמר זה נסביר מה צריך בדיוק בשביל להיות נהג מונית, ומה צריך לעשות לפני שחושבים על קניית מונית והופכים את זה למשהו מציאותי.

 

מי יכול להיות נהג מונית ומה צריך בשביל זה


ברמה הבסיסית, בשביל להיות נהג מונית יש לסיים צבא ולהיות בעל רישיון שמאפשר הסעת נוסעים. בעבר תחנות מוניות היו מעדיפות להעסיק נהגים צבאיים, אך זה לא כך מזמן, וכיום כל אחד מי

שחפץ להיות נהג מונית ועומד בשני התנאים הבסיסיים האלה יכול להגיש מועמדות ולהיות נהג. חשוב להבהיר שלא כל נהג מונית בתחנה הוא בעל מונית משל עצמו, לפעמים הוא נהג שכיר של התחנה ולפעמים הוא שוכר מונית מנהג אחר. מי שחושב על קניית מונית משל עצמו יכול להתחבר לתחנה קיימת

נהגי מוניות צריכים להכיר היטב דרכים שונות ורבות באזור בו הם עובדים. כאן חשוב להבהיר, אומנם

יש כיום GPS שמונע את הצורך להכיר דרכים בעל פה, מה עוד שבאפליקציות מסוימות, דוגמא
WAZE, יש אפשרות לדעת על פקקים, מכמונות מהירות, תאונות דרכים, שוטרים ועוד, אך עדיין אין
כמו המוח האנושי בשביל לזהות דרכים נוחות ונגישות.

בתחנות מוניות שעובדות בערים קטנות ובינוניות, בדרך כלל יש דרישה לנהגים מקומיים שמכירים את הדרכים אך לא רק אותם אלא גם חנויות, עסקים ומקומות אחרים שההיכרות איתם עוזרת לנהג להסיע נוסעים מקומיים.

נהג מונית צריך גם להיות בעל תודעת שירות גבוהה. מדובר לא רק ביכולת לנהל שיחה נעימה עם הנוסע, אלא הרבה מעבר לכך. זה יכול להיות בדברים הקטנים כמו לא לעשן בזמן נסיעה, לעזור עם מזוודות וציוד אחר שיש לעלות למונית, לדבר בנימוס לנוסעים ועוד וכן בדברים גדולים יותר כמו לעזור לנוסע למצוא מקום אליו הוא רוצה להגיע, להמתין עד שיסיים את מעשיו במידת הצורך ועוד.

מלבד זאת, כל מי שרוצה להיות נהג וחושב על קניית מונית על מנת להפוך את זה למקצוע, אזי שעליו לקחת בחשבון שעל המונית להיות מאובזרת באופן שיאפשר להסיע נוסעים בנסיעות קצרות.

וארוכות, החל ממושבים נוחים, מכשיר GPS שיעזור לו למצוא כתובות לא ידועות, גגון ואביזרי אחסון אחרים, וכמובן לשמור על הרכב תקין ונקי, כך שהלקוח ייהנה להיכנס למונית ולנסוע עם הנהג למקום חפצו.